ulkucu sehitler

BU  DAVAYA CAN VERENLER

ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER ANTOLOJİSİ -I- 
 

RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ BAKTEMUR 
2.MAYIS 1982  
Malatya’nın Doğanşehir ilçesindendi. 12 Eylül mahkemelerinin adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Kapalı Cezaevi’nde  sabaha karşı asılarak şehid edildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ MASIR 
Eskişehirliydi. Ailece Eskibağlar Semtinde oturuyorlardı. Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinden mezun olduktan sonra Ankara’da bir müessesede çalışmaya başladı. İşyerine komünistler tarafından düzenlenen bir baskında şehit oldu. Cenazesi Eskişehir Esentepe Mezarlığı’nda toprağa verildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ ŞEN 
Denizli’nin Çivril kazasındandı. İzmir Buca Eğitim Enstitüsü ögrencisiydi. Olay günü öğle vakti ülkücü arkadaşlarıyla birlikte Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünden geçtikleri bir sırada komünistlerin açtıkları ateş neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEVAT KOCA 
17 MART 1978  
Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çanakçı kasabasındandı. İstanbul Ümraniye’de 1 Mayıs mahallesinde oturuyordu. Misk mensubuydu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü komünist militanlar tarafından diğer 4 ülkücü arkadaşı ile birlikte Ümraniye’de bulunan Taş Ocaklarına götürülerek şehid edildi.
RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET ACAR 
HAZİRAN 1980  
Bursa’lıydı. 16 yaşında olup, ailece Araba yatağı semtinde oturuyorlardı. Aynı semtte bulunan babasına ait nalbur dükkânında çalışıyordu. Olay günü dükkanda bulunduğu sırada çivi almak bahanesiyle gelen bir komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Şehadeti sırasında ağabeyi ülkücülük suçundan cezaevinde bulunuyordu. Cenazesi Bursa’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET KARAKAŞ 
2 HAZİRAN 1981 
Elazığlıydı. 21 yaşında olup ailesi ile birlikte Almanya’da bulunuyorken Türkiye’ye, vatanına dönmüştü. Adı bir avukatın öldürülmesi olayına karıştığı için tutuklanmış ve 12 Eylül adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Cezaevi’nde sabaha karşı asılarak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CİHAN KURT 
AĞUSTOS 1979  
Malatyalıydı. Ailece İskenderun Dumlupınar mahallesindeoturuyorlardı. 16 yaşındaydı. Ağabeyiyle birlikte evlerine giderlerken yedi kişilik bir gurubun saldırısına uğrayıp, aldığı beş bıçak darbesiyle ağır yaralanarak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldıysa da kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi İskenderun Karaağaç mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN COŞKUN ERDAĞ 
13 MAYIS 1978  
Karsılıydı. Akyaka Nahiyesi’nde işçi olarak çalışıyordu. Olay günü Akyaka’dan iş dönüşü Kars’ta bulunan evine giderken trenden indikten sonra yolunu keserek kontrol etmek isteyen silahlı komünist militanlarca karşı koyması üzerine kurşunlanarak yaralandı. Üstündeki kimliğini zorla alarak inceleyen komünist katillerce aradıkları kimse olduğu anlaşılınca otamatik silahlarca tekrar taranarak şehid edildi. Cenazesi Kars’ta toprağa verildi. Şehadeti sırasında eşi hamileydi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN CUMALİ ŞİMŞEK 
AĞUSTOS 1981 
Adanalıydı. 18 yaşında olup, Kayseri’nin Yavuzlar mahallesinde oturuyor ve Karsu Tekstil fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. 12 Eylül’den sonra emniyet müdürlüğünde yapılan işkenceler sonucunda hiç bir suç kabul ettirilemeyince , Zincirdere Askeri Cezaevine sorgulanmak için gönderildi. Burada günlerce süren işkencelerle ağır olarak hastalandı. Cezaevi idaresince  işkence izlerini saklamak için tedavi olmasına müsaade edilmediğinden komaya girerek şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DAVUT TURAN 
28 HAZİRAN 1978  
Tokat’lı olup, Samsun Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Samsun’da bulunduğu bir sırada, olay günü Zafer sinemasından Töb-Der binasına çıkan yokuşta komünist militanların silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Cenazesi Tokat’ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DOĞAN TAŞOLUK 
22 AĞUSTOS 1979  
Konya’nın Doğanşehir ilçesindendi. 30 yaşında ve evliydi. Konya Seydişehir Alimünyum tesislerinde çalışırken Rusya’ya staj için  gönderilene kadar komünizme inanıyordu. Ancak Rusya’yı gördükten sonra daha Türkiye’ye indiği an havaalanından doğruca MHP’ye gidip ülkücü olmuş. Seydişehir Alimünyum tesislerinin komünistlerin hakimiyetine geçmesi üzerine barınamayıp Antalya AntBirlik’e işçi olarak girmek istemişse de, giremeyince Tes-İş sendikasında yönetici olarak çalışmaya başlamış, bir yandan da MİSK’te fahri olarak sendikacılık eğitimciliğl yapıyordu. Olay günü Ramazan Bayramı’nı memleketinde geçirmek için garajlardan otobüs bileti alıp yolda iftar için yiyecek, çocuğu için de oyuncak hediye  alarak garajlara tekrar dönerken Cumhuriyet meydanında komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DURAN KÖMEKÇİ 
1980 
Adana’nın  Karataş ilçesine bağlı Tuzluoğlu köyünden olup, Adana’da Yenibey mahallesinde oturuyor ve aynı mahallenin muhtarlığını yapıyordu. Evli ve 5 çocuk babasıydı. Küçük oğlu ile birlikte evlerine giderlerken komünistlerin silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Bu saldırı sırasında oğlu da şehid oldu. O sırada bir oğlu da ülkücülük suçundan cezaevinde yatıyordu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN DURSUN ÖNKUZU  
23 KASIM 1970  
Tokat’ın Zilekazasındandı. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisiydi. İşgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan işkenceler yapıldıktan sonra okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. 

 

RUHU ŞÂD OLSUN ERDEM YEDİBELA 
9 OCAK 1980 
Erzurum’un  İspir kazasındandı. 18 yaşındaydı. Samsun’da Cedid mahallesinde oturuyor ve işçilik yapıyordu. Olay günü akşam üzeri Samsun’da Katolik Kilisesi civarında bulunduğu sırada komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. Daha öncede Ülkücülük suçundan cezaevine düşmüştü. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN BIYIK 
HAZİRAN 1979 
Balıkesir’liydi. 23 yaşındaydı. Balıkesir’de Gümüşçeşme Mahallesinde oturuyordu. Evliydive şehadetindenbir kaç gün önce ikinci çocuğu yeni doğmuştu. Bir fabrikada işçiydi. Mahellelerini basan komünistlerle giriştiği çatışma sırasında vurularak şehid oldu. Tek kurşunla vurulmuştu. Cenazesi Başçeşme Mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN YILMAZ 
16 ARALIK 1977 
İstanbul Vefa Lisesi’de öğrenciydi. 16 yaşındaydı. Komünistlerin hakimiyetinde olan okul, komünistlerden temizlendikten sonra komünistlerin okul dışından ülkücülere yaptıkları silâhlı saldırıdan birinde okul çıkışında ülkücü grubun taranması sonucu ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede bir gün sonra şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERHAN CENGİZ 
30 AĞUSTOS 1980 
18 yaşındaydı. Ailece İzmit’te oturuyorlardı. Lise mezunuydu. Olay günü gece saat 22.00 sıralarında İstanbul Şehremini Başvekil Caddesi Odabaşı meydanında bir telefon klubesinde telefon görüşmesi yaparken, dokuz komünist militan tarafından ateş açıldı. Kafasına isabet eden tek kurşunla orada şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN ERKAN TERZİBAŞ 
2 ŞUBAT 1980 
İstanbul MHP milletvekili adayı Şaban Ali Terzibaş’ın oğluydu. 17 yaşındaydı. Babasına ait Davutpaşa semtinde bulunan oto yedek parça dükkânında çalışıyordu. Babasıyle birlikte evlerinin önünde silâhlı saldırıya uğrayarak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL ATEŞ 
12 EYLÜL 1979 
Bursa’lıydı. 18 yaşında, Bursa’nın Soğanlı köyü semtinde oturuyor ve Bursa MHP Teşkilâtı Yönetim Kurulunda görevli olan dayısına ait Reyhan mahallesinde Kısmet sineması yakınında bulunan kunduracı dükkânında çalışıyordu. Komünistler tarafından dükkânın taranması sonucu şehid oldu. Cenazesi Bursa’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL ÇUĞU 
17 ARALIK 1979 
Samsun’luydu. 23 yaşındaydı. Samsun’da Zeytinlik Mahallesinde ailece oturuyorlardı. Erzurum İslâmi İlimler Fakultesi son sınıf öğrencisiydi. Samsun’da Devrim Lisesi civarında bir arkadaşıyla birlikte bulundukları sırada, birkaç komünist militanın mahalleye girmelerini önlemek için gayret ederlerken açılan ateş neticesi kalbinden yediği tek mermiyle orada şehid oldu. Cenazesi Samsun Yeni mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL GÜRSEOĞLU 
1980 
Adana Hürriyet Lisesi müdürlüğünü yapıyordu. Ülkü-Bir üyesiydi. Okul ve çevresi komünistler tarafından kurtarılmış bölge haline getirilmiş olduğundan tayini sırasında bu görevi “Diyarbakır’a sürgün edileceği” tehdidiyle kabul etmişti. Okuldaki görevine başlatıktan kısa bir süre sonra komünistlerce vurularak şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL KARAGÖZ 
İstanbul Küçükçekmece semtinde, Kanarya Mahallesinde oturuyordu. 17 yaşlarındaydı. Konfeksiyon işçisi olarak çalışıyordu. İstanbul Sefaköy’de komünist militanlarla giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında gögsünden aldığı yaralar neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketi olan Tekirdağ’ın Hayrebolu kazasında toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL PINAR 
Bursa’nın Gemlik ilçesi MHP İlçe Teşkilâtı Sekreterliği görevindeydi. Gemlik BORU-SAN Fabrikasında çalışıyordu. Olay günü işe giderken komünist katiller tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Gemlik’te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL SELÇUK 
30 NİSAN 1979 
Samsun’lu olup, 17 yaşındaydı ve Samsun Devrim Lisesi öğrencisiydi. Ailece Zeytinlik Mahallesinde oturuyorlardı. Komünist militanlarla mahallesinde giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında şehid oldu. Cenazesi Samsun’da toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN EROL TÜRKMEN 
17 EKİM 1980 
Ankara’lıydı. Evli ve bir çocuk babası olup, Ankara Etlik semtinde oturuyordu. 20 yaşındaydı. Ankara İncirli Lisesi’nde beklemeli öğrenciydi. 12 Eylülden sonra Ankara’da bir komiserin evini basarak karısını ve çocuğunu rehin aldıktan sonra asker ve polislerle giriştiği silâhlı çatışmadan sonra şehid oldu. Cenazesi Karşıyaka Asri mezarlığında toprağa verildi.  
 
RUHU ŞÂD OLSUN EYÜP GÖKÇEN 
5 OCAK 1978 
Tokat’lıydı. 22 yaşındaydı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Teknin Üniversitesini kazanarak bir yıl kadar okula devam edebildi. Ancak okul komünistlerin eline geçmesi üzerine devam edemeyincekaydını Adana Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisine aldırmak zorunda kaldı. İstanbul’da bulunduğu sırada teşkilât bünyesinde çeşitli kademelerde görevlerde bulundu. Adana’da çıkan bir olayda polisler tarafından şedid edildi. Cenazesi memleketi Tokat’ta toprağa verildi. 

RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİ DOĞAN  
17 MAYIS 1976 
Ankara’nın Elmadağ kazasındandı. 17 yaşındaydı. Abidinpaşa Lisesi gece bölümü öğrencisiydi ve Abidinpaşa’da oturuyordu. Başkent Lisesi önünde komünistlerle ülkücü grup arasında çıkan bir taşlama esnasında komünist gruptan silâhla ateş edilmesi üzerine vurularak yaralandı. Kladırıldığı Tıp Fakultesi Hastanesi’nde kurtarılamayarak 47 gün sonra şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağaverildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FAHRETTİN YAVUZ  
3 AĞUSTOS 1979 
İstanbul’da Zeytinburnu-Şabanağa semtinde oturuyordu. Ülkücü İşçiler derneği mensubu olup Mensucat Santral fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Daha öncede Zeytinburnu  MHP ilçe teşkilâtında çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Olay günü iş dönüşü bindiği servis aracını durduran komünist militanlar tarafından kardeşiyle birlikte araçtan indirilerek kurşuna dizilmek suretiyle şehid edildi. Cenazesi Zeytinburnu Mezarlığı’na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİYE ALTINOK  
24 HAZİRAN 1980 
İstanbul Gaziosmanpaşa MHP İlçe Başkanı Ali Rıza Altınok’un eşiydi. 50 yaşında olup, iki çocuk annesiydi. Gaziosmanpaşa MHP İlçe Kadın Kolları Başkanlığı yapıyordu. Olay günü saat 12.45 sıralarında Rami’da bulunan evlerine baskın yapan komünist militanlar tarafından eşi ve kızıyla birlikte şehid edildi. Cenazesi Aşiyan mezarlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK ÇINAR  
10 AĞUSTOS 1978 
Gaziantep’in Kilis kazasındandı. 23 yaşında olup, Kilis’te camcılık yapıyordu. Olay günü gece evine dönerken Güneş Sinemasının önüne geldiği bir sırada yanına yaklaşan bir otomobilden inen silâhlı komünist militanların saldırısına uğrayarak şehid edildi. Cenazesi Kilis’te toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK FERAH  
5 NİSAN 1980 
18 yaşındaydı. Ailece Eskişehir’in Esentepe mahallesinde oturuyorlardı. Eskişehir Bahçelievler Lisesi’nden yeni mezun olmuş, ülkücülük suçundan girdiği cezaevinden dokuz gün önce tahliye edilmişti. Eskişehir Genç Ülkücüler Derneği başkanlığı yapmaktaydı. Olay günü Eskişehir Köprübaşında miting düzenleyen komünistlerden bir grupla giriştiği silâhlı çatışma neticesi vurularak şehid oldu. Cenazesi Esentepe mezarlığına defnedidi. Oğlunu kaybetmenin acısına dayanamayan babası kısa sıra sonra vefat etti. 12 Eylül 1980 den sonra mezar başına dikilen, üzerinde: 
“Bir Leyle-yi Kadirde, düşen din için yere”mısra’ı ile başlayan şiirin bulunduğu mezar taşı polisler tarafından sökülerek götürüldü. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FARUK KARTAL  
24 EYLÜL 1979 
Eemekli astsubay olup İstanbul Şirinevler semtinde manifaturacılık yapmaktaydı. 50 yaşlarında ve evliydi. Bakırköy MHP İlçe Başkanlığı görevinde bulunmştu. Kocasinan, Mareşal Fevzi Çakmak caddesinde bulunan dükkânına akşam saat 21.00 sıralarında baskın düzenleyen komünist militanların kurşunlarına hedef olarak şehid oldu. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEHİM ERİŞTİ  
18 NİSAN 1979 
Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Yavuz köyündendi. 35 yaşında olup Rize’de oturuyordu. Evli ve üçü erkek birikız dört çocuk babasıydı. Ankara Dil  ve Tarih Coğrafya Fakultesi mezunu olup, tarih öğretmenliği yapıyordu. CHP iktidarının başlamasıyla birlikte görev yaptığı Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Ensttitüsü Sosyal Bilgiler bölüm başkanlığından alınarak Rize Lisesine, oradan da Rize  İmam-Hatip Lisesi’ne sürgün edilmişti. Olay günü sabahı görevine gitmek için saat 08.30 sıralarında evinden çıktığında pusu kurmuş iki komünist militanın silâhlı saldırısına uğrayarak 12 kurşunla vurulup şehid oldu. Cenazesi aile kabristanlığına defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FERİDUN BAŞ  
22 MART 1978 
Samsun’da lise öğretmenilği yapmaktaydı. Ülkü-Bir mensubuydu, 30 yaşlarında olup evliydi. Olay günü komünist militanlarca silâh zoruyla kaçırılıp Havza kazası yakınlarında  kırlık arazide bir ağaca bağlanarak işkence yapmak suretiyle şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ DOĞAN  
26 MAYIS 1975 
Adana’nın Osmaniye kazasına bağlı Kımıtlı kasabasındandı. 22 yaşında olup İskenderun Endüsri Meslek Lisesi 2.sınıf öğrencisiydi. Okuldaki ülkücü grubun başkanlığını yapıyordu. Okul tatili münasebetiyle Kırmıtlıdaki ailesinin yanında bulunduğu sırada kardeşi ve amca oğluyla birlikte evlerine giderlerken komünistler tarafından pusuya düşürülerek kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Yanında yaralanan amca oğlu Yunus Doğan da bu olaydan bir buçuk sene sonra şehid edildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ KÖSEAYDIN  
18 AĞUSTOS 1979 
Kayseri’liydi. Ailece Plevne mahallesinde oturuyorlardı. 18 yaşındaydı. Komünistlerin Kayseri’de MHP ve Ülkücü Kuruluşlar aleyhine düzenledikleri yürüyüşü yapacakları akşam Plevne mahallesindeki evine giderken iftar vaktinde komünistler tarafından sırtından kurşunlanarak orucunu açmadan şehid edildi. Cenazesi polis tarafından kaçırılmak istendi, Asri mezarlıkta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ NUR AYDIN  
21 ŞUBAT 1979 
Kars’lıydı. Ailece Kars Ortakapı mahallesnde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup evli ve iki çocuk  babasıydı. Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Olay günü evinden çıkarak okula gitmek için toplanan Ülkücü arkadaşlarına katılmak üzere yolda ilerlediği sırada komünist militanların silâhlı saldırısına uğrayarak şehit oldu. Cenazesi Kars’ta toprağa verildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FİGEN ÇÖKTÜ  
21 AĞUSTOS 1980 
Adana’nın Karataş İlçesine bağlı Yemişli köyündendi. 19 yaşında olup, Adana Ticaret Lisesi’nde okurken komünistlerin baskıları sebebiyle tahsiline ara vermek mecburiyetinde kalmıştı. Çukobirlik Müdürlüğü’nde sekreter olarak çalışıyor ve Türkocağı mahallesinde ailece oturuyorlardı. Olay günü evlerine baskın yapan komünist bir militan tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Yemişli Köyü Mezarlığı’na defnedildi. 
 
RUHU ŞÂD OLSUN FİKRİ ARIKAN  
27 MART 1982 
Çorum’un Alacakazasındandı. Ankara Türközü Bademlidere semtinde oturuyordu. 32 yaşındaydı. Ankara’nın Solfasol köyü yakınlarında meydana gelen ve kamuoyunca  “Çuval cinayeti” olarak bilinen olayın faali olduğu iddiasıyla yargılandığı 12 Eylül mahkemelerince idam cezasına çarptırılmıştı. Mamak Askeri  Cezaevinde kaldığı ölüm hücresinden alınarakgötürüldüğü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde sabaha karşı asılarak şehid edildi. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi

VATAN UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

                    BU DAVA UĞRUNA GİDEN BU CANLARIN GERİDE KALANLARA SOZLERİ ŞUDUR

BİLESİNİZKİ BİZ GİDİYORUZ DİYE BU DAVA BİTMİŞTİR BU DAVADA NİCE ULKUDASLAR GİDER YERİNE NİCE ULKUDASLAR GELİR BİZ BU DAVAYI BU GUNE GETİRDİK BUNDAN SONRASI GERİDEN GELENLERİNDİR BU DAVA TUM TURK İSLAM ALEMİNİN DAVASIDIR ALLAH TURKU KORUSUN VE YUCELTSİN

                                                                            uLKuDaS

  

ÜLKÜCÜ SEHİT
BAKİ YEŞİLOĞLU  
   BAKİ YEŞİLOĞLU 29 TEMMUZ 1978
baki-yesiloglu_jpg

Devlerin devrildiği dem,
Bir fırtına kopar
Alaca akşamların çöktüğü
Karanlık dört duvar arasına

Evet… Kırıkkale ilimizin bir kutlu yüreğiydi Baki Yeşiloğlu… Kırıkkale ülkü yoluna öyle yiğitler vermişti ki, bu yiğitlerin her biri başlı başına bir destan, ama bu isimlerden biri vardı ki her şeyiyle bir destandı…

Soğuk bir ocak sabahı… Saatler 07.30'u gösteriyor, mübarek ramazan ayının Pazar sabahı iniyorum bu şirin ama yüreği kırık şehire… Sivas’tan bindiğim araç Kırıkkale'nin şehirlerarası, caddesi üzerinde duruyor…

Yirmi dakikalık dalgın bir yolculuktan sonra şehir merkezine ulaşıyorum… Üzerim yağan karla kaplanmış durumda… Nihayet "Ülkü Ocakları" levhasını görüyorum ve rahatlıyorum. Bütün üşümüşlüğüme rağmen bu levha beni sıcak tutuyor… Ocak o saatlerde kapalı olduğu için kendimi hemen karşıda bulunan otele atıyorum, biraz dinlenip kendime geldikten sonra Kırıkkale Ülkü Ocakları Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Aslan Beyi telefonla arıyorum. "Reis seni bekliyorduk, hemen geliyorum" dedi ve ocakta buluşmak dileğiyle vedalaştık… Yarım saat sonra Ülkü Ocakları'nda buluştuk. Ocak'ta 30–35 civarında da genç toplandı uzun sohbetler ettik ve nihayet akşam oldu. Ramazan olması dolayısıyla Cemil Reis evine iftara davet etti. Mehmet İpekçi ve ismini Hüseyin olarak hatırladığım genç ama içi dışı bilgi olan garındaşlarımızın da müsaadesi ile Cemil Reis'in evine gitmek üzere izin alıyoruz. Kar bütün şiddetiyle yağışını sür dürüyor. Cemil Reis aksayan ayağı ile o soğukta sıcak sohbetler yapı yor, bir ara "Cemil Reis'im ayağın sancı yapıyorsa, yavaş yürüyelim" diyorum. Buna karşılık olarak da "yok reis yok, adım topal Cemil ama Allah'a şükür bunca zulümlere rağmen yine hizmete devam ediyoruz, beni düşünme" diyor… Yengenin hazırladığı leziz bir sofrayla iftarımızı açıyoruz… Cemil Reis'in üç yavrusu var, üç hilale eş, ailece teşkilatçılar, ailece bu davanın neferi olmuşlar ve hepsi de Alparslan Türkeş'e olan hayranlıklarını sık sık vurguluyorlardı. Ve nihayet Cemil ağabeyle sohbete koyuluyoruz… Beklediğim oluyor istediğimi alıyorum. Kırıkkale'de toprağa düşenleri bir bir sıralıyor. Üç çocuk babası yılların öğretmeni ve omuzların da bütün Kırıkkaleli ülkü şehidlerinin tabutlarını taşıyan o koca yürek gözyaşlarını tutamıyordu.

İşte beni en çok zor durumda bırakan sahneler yine ortaya çıkıyordu. Cemil Reis'in rahatsızlandığı oluyor, ama sorularımı sormak zorundayım. "Reis üzdüysem özür dilerim" dediğimde "yok gardaş ne Özürü, o günleri düşündükçe ve o günlerde yanımızda olan ama şimdi başka ikballer peşinde olanları düşündükçe üzülüyorum. Biraz rahatsızlığım var, o yüzden böyle terledim, merak etme geçer" diyordu. Yaşlılığından değil, eylülün o fırtınalı kahpeliklerden dolayı, henüz 45 yaşlarında olmasına rağmen yanakları içine çökmüş, saçları dökülmüş hafif sakalıyla yüzündeki çile çizgilerini saklamaya çalışsa da bunu beceremiyor. Çünkü gözlerinde oluşan halkalar onu açığa vuruyordu.

…Ve sonra kalkıyoruz Baki Yeşiloğlu'nun ailesine uğramak üze re yola çakıyoruz… Kısa bir yol yürüdükten sonra şehidimizin eşinin kaldığı eve geliyoruz, ama yengeyi evde bulamıyoruz, bizi şehidimizin kayınbabası karşılıyor. Tanışma faslından sonra şehidimizin kayınbabası o günleri anlatmaya başlıyor:

"Damadım Baki'yi Kırıkkale'de sevmeyen yoktu. Onu öz evladımdan ayırt edemezdim. Adeta öz oğlumdu, zaten kızımı ona verirken hiç düşünmedim, yiğit bir Anadolu delikanlısıydı, gençliğinde biz partide çalışırken hep yanımıza gelir giderdi. Efendi bir delikanlıydı. Daha sonra olgunlaştı ve kendini iyi yetiştirdi. Kırıkkale'de ülkücü hareketin işçi lideriydi, son dönemlerde yetişen gençlerin he men hemen hepsi onun yanında yetişmiştir.

Daha sonra Türk Metal Sendikası Başkanlığı'na getirildi, baş kanlık süresince üye sayısını rekor seviyeye getirdi. Konya'nın Seydişehir ilçesinde verdiği sendikal mücadelelerle zirveye ulaştı. Bu sendikal mücadelesine Bursa Türk Metal Sendikası Başkanlığı'nda ekledi, çok plânlı ve düzenli bir hayatı olan damadımı Bursa'daki başarılarından dolayı çekemiyorlardı. Karşı sendikalar devamlı Baki'yi tehdit edip yıldırmaya çalışıyorlardı ama o yılmadı, yıkılmadı…

Baki'nin yenilemeyeceğini anlayanlar ona iftira attılar ve Tofaş'ta meydana gelen bir olaydan dolayı onun cinayet sanığı olarak cezaevine girmesini sağladılar. Mahkemeler sonucunda suçsuzluğu ortaya çıktığı halde onu başka olaylara karışmıştır ihtimaliyle bırakmadılar. Daha sonra damadımı DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar ve Ecevit hükümetinin Adalet Bakanı Mehmet Can'ın nakil emri ile Balıkesir Cezaevine nakil ettiler.

Mahkemesine 15 gün kalmıştı, büyük ihtimalle serbest kalacaktı, bunu bilen zihniyet ona yine bir tuzak kurdu. Cezaevi gardiyanları Baki'yi 'ziyaretçin var' diye çağırıyorlar Baki ziyaretçi yerine gittiğinde kimsenin gelmediğini görüyor, durumu cezaevi idaresinden Öğrenmek istiyor ama kimseyi bulamıyor. Kaldığı koğuşa dönecekken karşıda sol görüşlü mahkumların koğuş kapısının açık olduğunu fark ediyor, tedbir almasına rağmen fırsat kalmadan 30-40 kişilik komünist mahkumun bıçaklı ve şişli saldırısına uğruyor, epey mücadele etmesine rağmen gücü kalmıyor ve oracıkta şehid ediliyor… 29 Temmuz 1978'de Baki'nin ölümünden sonra 4 çocuğu yetim kaldı, onları yanıma aldım, analarını da yanıma aldım, çok zor günlerimiz oldu, kızım çocuklarına yani torunlarıma hem babalık, hem de analık yaptı, hep birlikte birbirimize yaslanarak bugünlere geldik. Baki'nin cezaevinde olduğu sırada 40 günlük olan küçük kızı Neslihan şu an da 18 yaşında Nalan 27yaşında, Nagehan 25 yaşında, Aslıhan ise 23 yaşında… Çocukların hepsi kendini kurtarmış durumda… Allah başka acılar vermez inşallah" diye anlatırken gözyaşlarını tutamıyordu… Şehidimizin kabri Kırıkkale'de…

Şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, geride kalanlarına hayırlı uzun ömürler niyaz ediyoruz. Kırıkkale'nin bu destan adamını saygı ve özlemle anıyoruz…

                                                                   ulkudas_53@hotmail.com

Reklamlar

34 Yorum

 1. allahtan başsaglıgı rahmet diliyorum allah yolunda vatan bayrak yolunda cihad eden tüm kardeslerime ALLAHtan rahmet diliyorum islam birligi ALLAH emirlerine uyulmazsa daha basimiz cok yanacak başörtüsü namaz dua şehit zikir zaman bayrak vatan hepsi allahtan nolur chp pisligini uyupta akp ye yüklenmeyin ülküdaşlar hak yerini bulur herzaman ona göre vatan bayrak din ortak yanımız akpyle koministlerin oyununa gelmeyin sakın ben kayseri /pınarbası avşarım herkese sevgiler bahceli bırakmadıkca oy yok mhp ye bbp yada akp

 2. allah rahmet eylesin mekanlarınız cennet olsun sizin bıraktıgınız bayragı bizler bu cennet vatan için kanımızın son damlasına kadar tasıyacagz yaşasın ülküdaş kardeşliği

 3. ALLAHIM HAİNLERİ YAŞATMA BU DÜNYADA…… BUNCA ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZE CENNETİNDE YER VER…… ÇÜNKÜ ONLAR VATANININ BİR KARIŞ TOPRAĞINI DÜŞMANA VERMEYENLERDİRRR…… ASKERLERİMİZE YARDIM ET ALLAHIM ……… ONLARIN BAŞINA GELMESİN BİŞEY…. YOKSA ÜLKEMİZ …… GEMİ GİBİ ÇÖKER SU DİBİNE …….. RUHLARINIZ ŞAH OLSUN ……. ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERRR…….

 4. ÜLKÜCÜ KARDEŞLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM.BU ÜLKEDE BÖYLE KAHRAMAN ÜLKÜCÜLER VAR OLDUĞU MÜDDET BU ÜLKEDE KOMİNİSTLER BARINAMAYACAKTIR.ALLAH TÜRKLERİ KORUSUN VE YÜCELTSİN
  .AMASYALI ÜLKÜDAŞŞŞ
  SİTEMİZE HOŞGELDİN LAZ ZİYA KARDEŞ HER ZAMAN BEKLERİZ

 5. kardeş iyi site kurmuşun tam bizi simge ediyo

 6. Yandı yürekler yandı, Yağan kar ile sönmez… Milyonlar bir ağızdan, Diyor “Başbuğlar Ölmez”… ♥♥♥♥ HERŞEY VATANİÇİN ♥♥♥♥

 7. mekanları cennet olsun kalbibizde yaşıyorlar yukarda yorum yapan ağaya cevap veriyom: ak parti kadar illet bir parti yok kesinlikle ha ak parti ha chp ikisi de aynı hatta daha tehlikeli arkadaş kayserili ben kayserileri çok severim amma işlerini çok iyi bilirler abdullh gülden dolayımı böyle yorum yazıyon bilmiyorum…..

 8. ALLAH RAHMET EYLESİN , MEKANLARI CENNET OLSUN DİYORUM BASKA NE DENİLİRKİ BİLMİYORUM..

  BİLESİNİZKİ BİZ GİDİYORUZ DİYE BU DAVA BİTMİŞTİR BU DAVADA NİCE ULKUDASLAR GİDER YERİNE NİCE ULKUDASLAR GELİR BİZ BU DAVAYI BU GUNE GETİRDİK BUNDAN SONRASI GERİDEN GELENLERİNDİR BU DAVA TUM TURK İSLAM ALEMİNİN DAVASIDIR ALLAH TURKU KORUSUN VE YUCELTSİN

  uLKuDaS

  CCC-ÜLKÜCÜ HAREKET ENGELLENEMEZ-CCC

 9. hakan kardeşim akp ye yüklenme diyorsunda bu adam dini bir çıkar oyunu haline getirdi görmelisin bunları chp den zaten nefret ediyorum imansız köpekler

 10. sadece ülkücüler mi ya solcular
  1 ülkücü öldürüldüyse 100 solcu öldürdüler bütün darbelerde sağcılar değil solcular öldürüldü bu herkes iyi bilio..bu kadar insan öldü kim vericek bunların hesabı..

 11. pasaklı ne demek istediğini anlamış değilm ayrıca Allah katında vurulanlara ölü demeyin der bi hadisi şerif ülkücü şehitlerimiz bak ölülerimiz değil ayrıca 1 ülkücü değil 100 solcu 100000 solcuyla bile kıyaslanmaz bilmem anlatabildim mi şehitlerimizin ruhu şaad mekanı cennet olsun amin

 12. asena kardeşim bu konuda katılmıyorum sana solcu da olsa insandı onlarda solcu diye onlarıda dışlayamayız unutmayın arkadaslar cehpede solcu sağcı davası yoktu kürt eminle laz cemal çerkez etem hep bir aradaydı arkadaslar bir şeyin farkına varın artık hani diyoruzya amerilkan uşağı oluyoruz evet doğru ama bunu devlet yapmıyor bunu biz yapıyoruz amerika istediğini ele geçiriyor baksana turkü türke düşman ettiler kurt çerkez alevi diye ayrımı içimize soktular solcu sağcı ne bu arkadaslar herkes insan değilmi inançlar farklı olabilir islamda zorlama yok kımısı namazını kılar kımısı kılmaz kımseyi zorlayamayız unutmayın ibadetin gizli olanı makbulduır onemlı olan kalpte imandır ben çok solcu tanıdım yanımda olan ve ulkucuyum diye geçinen kolpalardan daha çok vatan sevgisi vardı onlarda BU SİİTEDE AYRIM YAPMAK YASAKTIR BUNDAN SONRA KESİNLİKLE İTTEN POS KURTTEN DOST OLMAZ GİBİ YORUM YAZAN ARKADAS OLURSA BİR DAHA BURADA YORUM HAKKI OLMAYACAK KARA LİSTEYE ALINACAKTIR BİLGİNİZE LAZI KURU ÇERKEZİ ALEVİSİ BİR AĞACIN DALLARIYIZ

 13. İŞTE BİZİM DAVAMIZIN YÜCELİĞİ TEMELİNDE 5 BİN KÜSUR TANE ŞEHİDİMİZİN MUKADDES KANINDAN GELİYOR ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN MEKANNLARI CENNET RUHLARI ŞAD OLSUN VE YÜCE ALLAH BİZLERİ AZİZ ŞEHİTLERİMİZE LAYIK BİRER FERT EYLESİN.ALLAH BİZLEREDE TÜRK İSLAM YOLUNDA SAVAŞMAYI VE TÜRK İSLAM YOLUNDA ŞEHADET ŞERBETİ İÇMEYİ NASİP ETSİN
  …..SIZLASADA GÖNÜLLER DÜŞENLERİN YASINDAN
  KOŞAR ADIM GİTMELİ ONLARIN ARKASINDAN
  KAHRAMANLIK İÇEREK ACI ÖLÜM TASINDAN
  GÖZ KIRPMADAN SALDIRIP BİR DAHA DÖNMEMEKTİR……..

 14. slm siteni hayırlı olsun çok güzel
  arkadaşlar giden canların ülkücüsü solcusu olurmu bu topraklarda yaşayan vatanını seven her can bizim ülkücü serin kanlı olur tahriklere kapılmaz vatan haini olmayan her cana saygılı olmak lazım metanetinizi koruyun her yazılana cvp vermek zorunda değilsiniz tüm ülkücü kardeşlerimin rabbim yar ve yardımcısı olsun

 15. bu ülkede bizim gibiler olduğu sürece hiçkimsenin bu toprakları bölmeye gücü yetemezz Allah Türkü korusun ve yüceltsin .

 16. Ülküdaşlar kardeşler size hepimize sitemim olacak. Ben davadan ferağat değil ama gevşeme görüyorum. Bizler kendi güç ve yapılanmamızla bir yerlerde bu davaya hizmet ettik ediyoruz. Ya çocuklarımızı ne yapıyoruz ? Hangimiz çocuklarımızı yeğenlerimizi karşımıza alıp bu davayı bu ülke ve TÜRKLER üzerine oynanan oyunları anlattık.! Hangimiz elinden tutup Ülkü ocaklarına, Türk ocaklarına götürdük. Çocuklarımızın boş vakitleri AVM lerin cafelerinde geçiyor. Yarın bunların sıkıntısını biz çekeriz, bu vatan çeker.. Bu vatan bu dava uğruna binlerce yiğit toprak oldu. Hapislerde süründü. Halada sıkıntı devam. Dini vecibe vardır hani ” Bugün Allah için ne yaptın? ,, Buna ekleyelim.. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu dava için ne yapıyorlar ? Eeeeey ! kardeşler..Mehmet im, Ahmet im, Ayşem, Fatmam titreyelim kendimize gelelim. Haydi ayağa kalkalım. ŞİMDİ..HAYDİ ŞİMDİ. .. Allah yar ve yardımcımız olsun

 17. ALLAH ÖLEN KALAN HERKESDEN RAZI OLSUN BU DAVAYA CAN VERENLERİN RUHU ŞAD OLSUN.AMA ŞUDA UNUTULMASIN BİZ BU KADAR ŞEHİT VERDİK SE BU MEMLEKET İÇİNDE BU DAVA İÇİNDE BUNUN 100 BİN KATI CAN ALIRIZ HERKES UYANSIN ÜLKESİNE VE DAVASINA SAHİP ÇIKSIN ARTIK HAYKIRMANIN VE BİŞEYLER YAPMANIN ZAMANI ÇOKTAN GELDİ TİTRE VE KENDİNE GEL ÜLKÜCÜ GENÇLİK ARTIK YETER GÜN İNTİKAM GÜNÜDÜR…ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

 18. site cok güzel sitede emegi geçen her ülküdaşımızın elleri dert görmesin bu Vatan bölünmez bu böyle biline bu vatan guruna hazırız ahmediyle mehmediyle ayşesiyle fatmasıyla ölmeye ALLAH türkü korusun ve yüceltsin Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun ” Ülküsüz insanın çamurdan farkı yoktur ” Alparsan Türkeş

 19. arkadaşlar söylenecek bir tek şey var.ülkücü olunmaz.ülkücü doğulur.osmanlı çocukları hep ülkücü doğar fakat sonradan beyni yıkanır.ALLAH ONLARI DOĞRU YOLA SOKAr inşallah.

 20. ÜLKÜMÜZ TÜRK İSLAM ÜLKÜSÜDÜR, TÜRKLEŞTİRECEĞİZ,MÜSLÜMANLAŞTIRACAĞIZ

 21. ÜLKÜMÜZ GÖKLERDE DALGALANAN SANCAK ALLAHIN HUZURUNDA EĞİLİRİZ ANCAK..!

 22. Bu davaya can verenlerın hepsının ruhu şad olsun Allah hepsınden razı olsun mekanların cennet olsun. ALLAH BİZLEREDE TÜRK İSLAM YOLUNDA SAVAŞMAYI VE TÜRK İSLAM YOLUNDA ŞEHADET ŞERBETİ İÇMEYİ NASİP ETSİN
  cCc-ÜLKÜCÜ HAREKET ENGELLENEMEZ-cCc

 23. ülkücü kardeşlerime ve abilerime allahtan rahmet diliyorum diyeceğim tek şey bu VATAN uğruna CANIMIZ KANIMIZ FEDA OLSUN….

 24. tüm ülkü uğruna can veren ülkücü abilerimizin ruhları şat olsun ailelerine baş sağlığı diliyorum. bilsinlerki bu dava ülkücü gençlerin davamızdan dönmeyeceğiz bir gün bu devletin başına devlet geçecek güzel günler bizi bekleyecek ülkücü haraket engellenemez.(ezan dinmez bayrak inmez)allahu ekberrrrrrrrr

 25. rehber seç kendine kuranı
  allah da sevmez boş duranı
  bulalım ülküdaşımızı vuranı
  çalış ülküdşım çalış

 26. bayrakgi bayrak yapan üstündeki kan dir yunus dogana ve kardesi fevzi dogana öz dayilari ma allahda rahmet diliyorum
  akin özkan
  osmaniye kirmitli kasabasi

 27. baki yeşiloğlunun kızıyım.babamı hiç tanımadım.sadece annemin anlattıklarıyla tanımaya çalıştık.sağolun sizin anlattıklarınızda bizi mutlu ediyor.biraz daha şehitlerimize sahip çıkılsa en azından yılda bir anılsalar ,sehit olduklarıyla kalmasalar daha iyi olur.bütün ülkücü şehitlere allahtan rahmet diliyorum.inşallah öbür dünyada mükafatlarını alırlar.bizi babasız bırakanlar ,babamın yaşama hakkını elinden alanlar inşallah cezalarını bulurlar baki yeşiloğlunu sevenleri faceboka bekliyoruz.

 28. ARAMIZA HOŞGELDIN BACIM ULKUCU SEHİTLERİMİZ ASLA AMA ASLA UNUTULMAZ UNUTULAMAZ

 29. degerli ülkücü kardeslerim hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum sızı burda bırlık ve beraberlık içinde görmek bizleri inanın cok mutlu edıyor tabıkı her sehıdımızın anısı nı seyrettıgımızde bızı cok üzer ama aglamayacagız haınlere göz yasımızı göstermeyecegız yoksa sevınırler tüm şehıtlerımıze ALLAHTAN rahmet diliyoruz mekanları cennet olur İNSALLAH ben partımızde bir görevli olarak hepini sevgiyle kucaklıyorum basbugumuz TÜRKEŞTİR ülkücüler kardeştir böyle sitelerimize duyarlı olalım rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun aminnn AĞLADIK DÜŞMANA GÖSTERMEDEN KAYALARIN YOSUN TUTMUŞ TARAFINDA GÖZ YAŞLARIMIZI RÜZGAR EYLEDİKKİ NAMERTLER GÖRÜPTE SEVİNMESİN DİYEE.:

 30. Koyarım yumruğu masaya Söylerim Lafımı Ortaya Beğenen Beğenir Beğenmeyen Bir daha uğramasın Benim olduğum Masaya……..ALLAHIMA KİTABIMA VATANIMA BAYRAĞIMA LAF ETTİRMEM EDENİ AFFETMEM!!!!!!!

 31. HiLaLi’ni Gönlüme….Rengini Kanıma…Sevdasını Ruhuma…Yeminini ALLAHıma…Kinimse düşmanıma…Canımsa!!!!!TÜRKİYEME…FEDA OLSUN.!!!_$$$$$$$$$$$____cCc_____cCc___cCc _______$$$$$$$$$$$$$$$$$____________$_________ ____$$$$$$$$__________$$$$_________$$$________ __$$$$$$$$________________________$$$$$_______ _$$$$$$$_____________________$$$$$$$$$$$$$$$__ _$$$$$$$_______________________$$$$$$$$$$$____ __$$$$$$$$________________$_____$$$$$$$$$_____ ____$$$$$$$$__________$$$$_____$$$$___$$$$____ _______$$$$$$$$$$$$$$$$$______$$_________$$___ _____________âDâM SâNDıkLârıM ÌT köpêk çıkTı, ârkâDâş DêDÌkLêrÌM kâNCıkLık yâpTı• hâyVâN SêVêr DêğÌLÌM ÌTLêrê kêMÌk âTâyıM kâNCık DêğÌLÌM kâNCıkLârLâ DóSTLuk kurâyıM hâyâTâ Têk qêLDÌM Têk qÌDêrÌM• Bu DüNyâDâ BÌr âLLâhıMı BÌr kêNDÌMÌ BÌLÌrÌM• ZâMâNıNDâ SêVDÌkLêrÌMÌ Têk Têk SÌLêrÌM• Bu hâyâT BêNÌM ÌSTêDÌğÌM qÌBÌ yâşârıM Dêğêr VêrêNÌ hâyâTıMâ SókârıM, Dêğêr VêrMêyêNÌNDê hâyâTıNâ SókârıM BuqüN âğLâr yârıN SusârıM• qöZüMDêkÌ hêr DâMLâ yâşıN hêSâBıNı qüN qêLÌr SórârıM Zâr âTMâM şâNSâ ÌNâNMâM órTâDâ BÌr şâNS VârSâ óNuDâ BêN yârâTırıM…!

 32. Biz aziz milletimize müreffah, kuvetli ve büyük bir Türkiye taahhüt ediyoruz kendimizi millete adıyoruz.Ve Türklük yoluna başlarımızı koyuyoruz.

  Ve tarih bir gün, acz içinde kıvrana kıvrana şehadete susamış bir ülkücüden daha müthiş bir silahın keşfedilemediğini yazmak zorunda kalacaktır

 33. burda ülkücü şehitlerimize laf atacak kadar kimse yaşamadı herkez laflarını dikkatle seçsin burda bir iki veya 5 kişi degiliz binlerce ülkücü kardeşimiz var hepsini zoruna gider sonrasını benim söylemem gerek yok

 34. gardaşlarım benim gardaşim ülkücüydü oda şehitoldu solcular şişledi ülkücü şehitliginde ismivar dediler amaburada yok neden abimin ismi mustafa yağır ben osman yağırmersin tarsus ali fakı köyü ölüm 18 02 1980


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s