Ezandan rahatsız oluyorum Dinsizler Çoğalmalı? Perihan Mağden

Ezandan rahatsız oldu! 

Radikal Yazarı Perihan Mağden, hem ezandan rahatsız olduğunu yazdı hemde ülkede dinsizlerin sayısının artması gerektiğini ileri sürdü.

 

 

 Radikal yazarı Perihan Mağden, İslam’ın sembolü niteliği taşıyan “ezan”dan rahatsız oldu.     DİNSİZLER ÇOĞALMALI
Ama bu topraklarda artık dinsizler çoğalmalı. Her çeşidinden bağımsız, bağlantısız, sindirilmemiş ruhlar Dinsizlik Hakkı’nı her zamankinden daha ateşli bir güçle savunmalı.
Kapatma Davası, Fanatik Kemalist Dincilerin son numarası. Olsun. Olmalı.

Mağden, yazısında “Sabah ezanı”nı “UYKUYU DİNLE İŞGAL” olarak değerlendiriyor.

Ezanın muhteviyatından haberi olmadığı gözlenen Mağden, kendisini “Hakiki Dinsiz” olarak tanımlarken, Türk Milletinin İslam ile yoğrulmuş bir millet olduğunu gözardı ederek asıl dinin Şamanizm olduğunu söylüyor.

Dinsiz olmasına karşın yazılarını %99 u müslüman olan bir toplumun okuduğu Mağden’e okurlardan nasıl bir tepki geleceği ise merak konusu.

İşte Perihan Mağden’in Radikal’de yayınlanan yazısı

Sabah ezanı

‘Sabaha karşı’ diyeceğim; zira henüz ‘karşı’ sayılabilecek bir saatte, bu sabah saat dördü on beş-yirmi geçe, evin ortasına ses bombası atılmış kıvamında bir ezan sesiyle mi neyle- uyandım.
Öyle böyle kuvvetli değil: Sokağa, bir arabanın içinden güçlü bir ses sistemiyle yayın yapılıyor gibiydi. Bangır bangır.
Türkiye Cumhuriyeti’nde herrr evin olması gerektiği üzre, bizim evin yakınlarındaki camiden de ezan sesi duyulur. Ama uykunun hangi safhasında olduğunuza bakar; bazen 
duyarsın, bazen duymazsın.

ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM!

BU Arapça’da ne söylediğini anlamadığım (anlamak arzusunda da olmadığım) Herhangi 1 TC İmamı’nın ezan okumasından ziyade, başka bir üsluba/dile özenen iddiacı bir dincinin çok tuhafbir şekilde okuduğu belki de duanın; beni yalnızca çok çok rahatsız ettiğini, söyleyebilirim.

EZAN, UYKUMA DİNİ BİR İŞGALDİR!

Zira HİÇ KİMSE kendi ritüellerini, inancının dışavurumlarını, bağırtılarını başkasının hayatının/uykusunun orta yerine dayamamalı. 
Bu hakka sahip olmamalı! Benim Uyku Hakkımın/Asude Ev Yaşamı hakkımın başladığı yerde, senin Gösterişli Dini ya da Milli İşgal hakkın bitiyor/bitmeli.
Bu, Güleryüz Valimiz Güler’in izinleriyle düzenleniyordur muhakkak, her Allah’ın gecesi Suada denilen Pre-Kapitalistler Cenneti’nin bitmek bilmeyen (ve muhakkak her türlü canlıyı feci rahatsız edip kümülatif efektleriyle çevre facialarına vesile olabilecek) havai fişek gösterileri için de böyle-
Milli Takım maçları filan fırsat bilinerek kabartma tozlanan ‘pozitif’ (esasında: tabii ki negatif) milliyetçilik gösterileri için de.
Kapitalizmin havai fişek gösterilerinden (“Bak! havaya kaç yüz bin dolar fırlatıp etrafı/doğayı müşteki etme kudretine sahibim!”) böylesi saldırganca, insanların sabaha karşı uykusunu bıçaklamakta beis duymayan (berbat bir ses+berbat bir üslupla) dualama seanslarına kadar- benim dinsiz dünyamda tezahürü böyle.

HAKİKİ BİR DİNSİZİM!
Ve herhalde on bir yaşımdan beri Hakiki 1 Dinsiz olduğum için böylesi tedirgin oluyorum, Kemalist Dinin Fanatik Müritleri ellerinde bayraklar, yüzlerinde tuhaf bayrak motifli makyajlar, üstlerinde dekolte ya da değil, bayraklardan yapılmış bluzlar/kılıklarla sokağa dökülüp tuhaf gösteriler/sloganlar eşliğinde ağlayıp zırlamalı bağırıp çağırınca. Dindarca.

KEMALİZM MODERN DİN
Dindarlık Türkiye’de yalnızca Müslümanlar cephesinde yükselmedi. Kemalizm; büsbütün bir fanatiklik mertebesi, bir nevi içi boşaltılmış, tuhaf ritüelleri ağzımıza burnumuza sokularak çok rahatsız edici bir kıvama ulaştırılmış sorgusu/suali dindarlarını çıldırtan bir nei post-mortem ‘din’ haline getirildi- bir.
Ayrıca Fanatik, sözümona Laikçi Kemalistler feci bir itişmeye giriştiler Müslümanlarla: “Bu din sizin dininiz değil, bizim DE dinimiz. Hem orucumuzu tutarız, hem namazımızı kılarız, hem laikçiyiz, hem Atatürkçüyüz, hem de Umre’ye gideriz- tutmayın bizi!” yollu- (‘Ulan, Allahımızı çaldınız!’ diye Atatürkçü Düşünce Derneği mitinglerinde bağıran Tuncay Özkan’ı hatırlayıverin.)

ŞERİAT TEHLİKESİ YOK
Ben Türkiye’de Şeriat Tehlikesi görmüyorum. Öncelikle Cumhuriyet Projesi’nin bu topraklarda muvaffak olduğuna (en azından sosyolojik ve psikolojik boyutlarda) inanıyorum. Sen kalkıp 80-85 yıllık Cumhuriyet ‘değerlerinin’ bu topraklarda hiç mi hiç mayalanmadığını/tutmadığını varsaymış da oluyorsun Şeriat Umacısıyla sindirmeye çalışırken milletini. ‘Ordu göreve!’ diye bağırırken; tamamını büsbütün hiçleyip onların bir yerlerden bir yerlere gelebilirliğini de YOK sayıyorsun. İlla da öğretmenlerini, başöğretmenlerini isterken idareye.

TEMELİMİZ ŞAMANDIR
İkincisi, harbiden söylüyorum, Türk Milletinin Dokusu’na inanıyorum. Türk Milletleri (diyelim, daha siyaseten doğrucu olsun) oldukça geniş dokulu bir kumaştan dokunmuştur. Öylesi elek gibi bir yapıdan oluşur ki bu kumaş, aralardan her nevi fanatiklik/sertlik/uyuzluk ve hatta kararlılık/isyankârlık mutlaka akar gider. Geriye; temelde şaman, özünde iyi/neşeli/cömert/insan sevgisiyle dolu Türklerin keyif alarak yaşamak arzusu kalır. Bu Topraklarda şeriat yeşermez, yeşeremez! Görüyorum, hissediyorum.
Demek ben Cumhuriyet Projesi’ne olsun, Bu Toprakların Neşeli İnsanları’na olsun, Fanatik Kemalistler’den daha çok inanıyor, daha çok güveniyor, evet! ‘isyan özürlü’ olmaları da beni örseliyor, ama hasletlerinin bizim güvencemiz olduğunu düşünüyorum.

AK PARTİ’NİN TAKKESİ DÜŞTÜ
Şimdi, gel de; milletine güvenmeyen/demokrasiye azcık yaklaşma ihtimalimizi bile bir türlü içine sindiremeyen/Elitistler Bırakmasın Sakın İdareyi! (ruhsal da) krizleriyle başımıza önce 367 Kararı’nı, ordaki (seçim) yenilgisinin ardından da Bu Kapatma Davası’nı musallat etmiş Yalçınkafalara sinirlenme. Bozulma. İsyan etme!
Maksadının demokrasinin üzümlerini yemekten ziyade, bağcının maaşını/ihalesini/pozisyonunu ele geçirmek olduğunu, herrr zamankinden daha net göstermeye başlamış bulunan AK Parti’yi evire çevire eleştirme günüydü gün. Oysa.
AK Parti’ye ‘el mi yaman/demokrasi mi?’ demenin tammm zamanıydı.
AK Parti’nin takkesi tamamen düşüp de ‘Yeni-kendimden-kapitalistler yaratıcamm asıl!’ keli, hiç bu kadar net görünmemişti.

AK PARTİ “GIK” ÇIKARTMADI
Hakiki Demokrasi’ye geçebilme imkânlarımızda ısrarcılığın en güzel mevsimiydi.
İşte bütün bu Ergenekon Destanı’ndan önümüze saçılıyor ki, Ecevit Koalisyonu’nun zayıflıklarından faydalanıp yüz verilince astar talep eden Kıvrıkoğlu’nun Tayin Oyunlarından ve de Eruygur, Yalman, Örnek paşaların darbe arzularından hem de ne biçim haberdarken susss pussss oturmuş AK Parti. Gıkını çıkarmamış; bırak hesap sormayı. Ordu’nun tavuğuna ‘kışşşt’ diyememiş. Demokrasi nasıl getirilir bu topraklara bilememiş. Bilmek de istememiş. Yalnızca iktidarla İhalelerin Gücü Adına!
İşte hal böyleyken Kapatma Davası’yla uykularımızı bıçaklayan Kemalistlerin ezanları, duaları, hayırlı olsun.

 

 

Reklamlar

38 Yorum

 1. kardeşim sen nasıl insansın ezandan rahatsız oluyosuz sana bir değil binkere yazıklar olsun
  hanği toplumda yaşıyosun diini nedn kötülüyosu senin ğibi insanlar yüzünden dinimiz yayılmıyo
  sen nasıl konuşuyosun din hakkında ezanımız hakkında senin gibiler yüzünden ğüzel dinimiz yıkılıyo sana yazıklar olsun sen nasıl olurda bunları yazıyosun böyle insanlara binkere yazıklar olsun

 2. sizin gibiler yüzünden dinimizi özgürce yaşayamıyoruz.yediğin içtiğin burnundan gelsin tüüühhhhhhhhhhh reziller.

 3. YAZIKLAR OLSUN DİYORUM BAŞKADA BİR SEY DİYEMİYORUM.BEĞENMİYORSA BAYAN DEFOLUP GİTSİN BU ÜLKEDEN MESELA CHİNE GİDEBİLİR ORDA KOMİNİZM NASIL OLSA.

 4. BENCE BİR İNSAN ANCAK BU KADAR İNSANLARIIN İNANÇLARINI HAFİFE ALABİLİR,YAZİKLAR OLSUN

 5. dinsizler rahat dururllarsa bende dururum,durmazlarsa er yada gec aci cekerler,en agir bicimde,hem burda hem orda.

 6. nişte asıl vatan hainleri , tasmalı köpekler bunlar bunlar ki insanları kışkırtarak birbirine düşürmek amacı güdenler ama sunu bılkı ı elbet o ezandan rahatsız olan günahlarını kesip köpeklere atan cıkar allahsız kahbe MİLLİYETÇİ HAREKET ENGELLENEMEZ

 7. sizin gibi insnalar olduğu sürece bu ülkemiz pislikten paklanmaz ezanı istemeyen defolup gitsin müslüman ülke burası müslüman kardeşlerin yurdundan ne hakla sen rahatsız olduğunu söylersin yakışmıyorsun o kimliğe bu vatandaşlığa burdan defolup git köpekten farkınız yok anca ürümeyi bilirsiniz sizin sözünüz geçmez türkiyede ortalığı bulandırırsınız ancak ama ayıramazsın bölemezsiniz bizim milletimizi

 8. Kemailiz, Laiklik diye gezinip ben dinsizim buyrun side olun diyorsunuz.
  Sizin bu laflari yillar once Mustafa Kemal Ataturk bile yapmadi,
  Ben avrupada yasiyorum, Kendi rizamlan basortu takiyorum, ve gunde 5 kere ezan sesi dinliyorum, Yasadigim ulkedeki insanlar bile benim dinime saygi duyuyorlar ve sizin gibi dislamiyorlar. Sizin gibilerin yuzunden Cumhuriyet, Kemalizim demek sayenizde dinsizlik demek oldu. Lutfen biraz cumhriyetin kurulus doneminde ataturk neler yapmis bi arastirin, O yillarda islami yok etmeye calismiyorlardi, Benim atalarim tam bir cumhuriyetcive islamin sartlarinida yerine getiriyorlar. Ve biraz o kucucuk akliniz kulansaniz Cumhuriyeti ve islami ayni anda yasaya bilirsiniz.

 9. Ezandan Rahatsız Olan Bu Gibi Şerefsizleri Sürgün eDiLsin

 10. Cehennem ehliden bir isnan görmek isteyen bu kadına bir baksın .

 11. yazarı canı gönülden destekliyoruz

 12. bütün varlığımla yazarı destekliyorum.söylemek istediğimizi o söyledi .teşekürllerimizi saygıyla sunuyoruz

 13. bir yazar tarafsız olmalı ve arafsız yazmalıdır. ama sayın perihan hanım ekmek yediği müslüman ülkede kavga ve ayrım çıkarmak istiyor. böyle bir kişilkte kişi bence ne yazar oabailir nede insan. onun için yıllardır tutuğu kaleme yazdığı kağıda saygısızlık etmesi ve bıraksın. çirkin düşünceklerini insanlara yaymasın.

 14. sen nasıl bi karaktere sahipsin bence insanda değilsin bence senin gibi insanlar sürgün edilmeli biz ezan sesini duymak için dk sayıyoruz o ezan sesi için yapmıcagımız şey yoktur… müslüman ülke burası müslüman kardeşlerin yurdundan ne hakla sen rahatsız olduğunu söylersin sen yakışmıyorsun o kimlige ve o vatandaşlığa.sana ya sev ya terket demeyeceğim çünkü senin gibi şerefsizler bizim ülkemizi sevmesin allah belanı versin .

 15. Bu ne böyle yaa!!! Ramazan*da olmasak küfürleri yağdırırdım ama siteyi kirletmeye değmez!!! madm ezandan rahatsızsın ; (müslüman ) türkiye dışında (saf !!! ) kemalistlerinle kemalizm devleti kur dini de ister şamanizm olsun ister kemalizm !!! atatürkü seven biz müslüman kızları başörtüsüyle kirletmeye çalıştınız olmadı şimdi sıra ezana mı geldi ??? neyse defol ülkemden … biz atatürkü seven bi milletiz dinimizi de yaşarız atatürkle birlikte !!!

 16. TÜRKİYE MÜLÜMAN BİR ÜLKEDİR VE ÖYLE KALACAKTIR.BİZ ATALARIMIZDAN BÖYLE EMANET ALDIK VE GELECEĞİMİZE MÜSLÜMAN BİR ÜLKE OLARAK BIRAKACAĞIZ MİRASIMIZI DİNSİZ SENİZ ÖYLE KALIN BAŞKALARINIDA ÇEKMEYİN Kİ BATAKLIĞA…..KURUTMAYALIM BATAKLIĞINIZI

 17. arkandayız Perihan MAĞDEN

 18. KIZMISIN ERKEKMISIN BİLMİYORUM AMA ŞİMDİ SANA OKKALI BİR LAF SOYLERDİM DUA ET İYİ GÜNÜMDEYİM

 19. lann sen kimsinkiii bizim dinimizin temelineee dilini uzatıosannn defaol git rahatsız oluosan…kilise çanlarını duymak istiyorsan duy ama san bir çift lafımm var bunun hesabnı ağır şekilde ödeyeceksin gözün olacak ama göremeyecek,kulaın olacak ama duyamayacak,burnun olacak amama koklayacamayacak,dilin olackak amma tadamayacaksınnn dünyada daha düzgün davranmaya başlasan iyi edersin çünküüü hayatından endişe ettiğim gibii öbür taraftaaa hesabını veremeyeksinn şahsenn benn senin gibi insanlarıı bu ülkedee dahha doğrusuu müslüman ülkesinde istemiyorum ve bu müslümanlığım açısındnan en doğal hakkımm…sanan gelince ALLAH bilir ama bir an önce o söylediğin sözüü geri alman gerekiooo

 20. perıhan maden senı yaratan ALLAHa sukrun boylemı sana sunu soyleyecem allah bırdır tekrtır ona sahadet ederımkı rabbım senı hayavanattan daha asıgıya ındırsın sen ınsan dıgıl hayvan dahı olmassın tum dunyada nasıl kı hersey allahı zıkredıyor ben de allah ıcın cıhat edecem

 21. İSMİNİ DEGİŞTİR ULAN HAY ŞEREFSİZ. O İSİM SANA YAKIŞMIYOR ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN İSMİ. SEN KENDİNE KENDİN GİBİ BİR KAFİR İSMİ KOY. SENİN GİBİ KAFİRLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEMMM. CEHENNEM SENİN GİBİLER İÇİN ZATEN.

 22. Lan bırazdaha yaşlı olsam gıder alayını vurrum da neyse zamanı var bırazdaha bunların… bunları gördukce ıbret alıyorum ALLAH’IN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN EY ÜMMETİ MUHAMMED{SAV).

 23. hala böle şamanmıdır samanmıdr dinler kalmışmı ya onlar taşdevrinde kaybolmadılarmı çok şaşırdım bunları müzeye kaldıralım arkadaşlar taş devrinden kalma insanlar bunlar degerlendirelim bunları :)bunları duydukça daha çok sarılıyorum dinime la ilahe illallah muhameden resul allah yan cehennem yan boş kalmıcaksın gelıo odunlar….

 24. ezandan rahatsız oluyorsan bu ülkeden git hatta defol hayret ya ben mesela bir şeyden rahatsız olduğum zaman o mekandan hemen cıkar giderim madem rahatsız oluyorsun burası türkiye kaç asırdır bu ezanlar var yeni bişey deilki toprağın altında bile bu sesi duyacaksın ezan dinermi hiç götü boklu kadın tuvalet taharetini bile bilmez bu soysuzlar kokarcalar ığğğ iğrençler

 25. […] Ezandan rahatsız oldu!  Radikal Yazarı Perihan Mağden, hem ezandan rahatsız olduğunu yazdı hemde ülkede dinsizlerin sayısının artması gerektiğini ileri sürdü.      Radikal yazarı Perihan Mağden, İslam’ın sembolü niteliği taşıyan “ezan”dan rahatsız oldu.     DİNSİZLER ÇOĞALMALI Ama bu topraklarda artık dinsizler çoğalmalı. Her çeşidinden bağımsız, bağlantısız, sindirilmemiş ruhlar Dinsizlik Hakkı’nı her zamankinden daha ateşli bir güçle savunmalı. … Read More […]

 26. allah tan kork olumu dusun senı yaradan dan nasıl rahatsız olabılıyorsun. sen ıonsan mısın hı tabıkı ınsansın demı pekı sen bu dunya ya nasıl geldın kendı kendıne mı yok ıllakı yaradan bırı vardır demı ozaman o guzelım ezanın anlamını bır bıl ogren ondan sanra yasamaya salıs cok rahatsız oluyorsan defol gıt bu ulkeden zaten bu ulkenın de senın gıbı ınsanlara ıhtıyacı yok…..

 27. öyle dinsiz dinsiz geberirsin inşallah allah belanı versin utanmaz rezil köpek

 28. Ezandan rahatsizmis gerizekli angut seni pis kafir cehennemde o ezani bes defa duyup namaz kilacaksin yani kacisin yok allah belani versin senin

 29. Allah’ın Gürcü pisliği. Sen kendi ülkene defolup gitsene, Allah’ın ucube yaratığı. Ancak dikkat çekici yazılar yayınlayarak para kazanabiliyorsun, anladım tamam; ama fahişeler de para kazanıyor, yani para kazanayım da hangi yolla olursa olsun mantığı doğru mu şimdi? Hem Atatürk’ümüze, hem de dinimize laf atıyor, beynine sıçtığımın, kişilik bozukluklu, ruh hastası bireyi.

 30. Perihan mağden kitaplarını beğeniyordum taa ki bu yazını okuyana kadar. Sen bizim dinimize saygı duymayacak kadar şerefsiz bir insansın. İnanmak zorunda değilsin dinimize ama saygı göstermek zorundasın. Ezan sesini duymak istemiyorsan defol git Türkiyede yaşıyorsun senin yazılarını adam yerine katıp okuyoduk ama değezmiş. Sen ezan sesini duymak istemiyorsan bizde senin sesini duymak istemiyoruz bundan sonra.

 31. Allah sizi ve sizin gibi düşünenleri ıslah etsin..Ezan sesinden rahatsız olanlar sabahlara kadar gece kulüplerinde adeta kulakları sağır edercesine yayınlanan müziklerde modernizenin göstergesi olarak sabaha kadar tepindikleri zaman bu çağdaşlık oluyor.Ama Ezana 5 dk tahammül edemiyor..Eyyy bilmem ne başkanı ülkemizde çığ gibi büyüyen rock müziği tutkunu milyonlarca genç kulaklarında kulalıklarda onlar dinlerken benim yanlarında rahatsız olabileceğim bir seviyede o müzikleri dinlerken beden ve ruh sağlığını bozmuyor değilmi.. çünkü onlar batı özentisi yaa ruhun gıdası oluyor.ne kadar zavallısın

 32. KafirLer için Yaşasın Cehennem !!!.

 33. TÜRKİYE CUMHURİYETİNE – TC DİYECEK KADAR TÜRKLÜKTEN NASİP ALMAMIŞ ( PKK LILAR GİBİ TABİ ONLARINDA DİNSİZLİKLERİ AŞİKAR. ŞİMDİ BİR AKILLI ÇIKAR KISALTMA YAPMIŞ DER.) BİRİNİN TÜRKLÜĞÜ MÜSLÜMANLIĞI SÖZLERİNDE SAMİMİ OLDUĞU SÖYLENEMEZ. MAKSAT BAŞKA ZAYIF İNANÇLILARI KANDIRMAK

 34. Dininizi s*kiyim sizin. Bir de yazar sizin gibiler yüzünden yayılmıyor diyen var ya. Sen gördün mü hiçbir müslüman ülkenin sporda sanatta akademide çığır açtığını. Soktuğumun dininde sorun var. Bir yahudi dünya ekonomisi bir amerikalı yeni inovasyonları dini olmayan japonya güney kore dünya teknolojisini elinde tutuyor. Sen müslüman olarak zırnık birşeye sahip değilsin. Neden? Çünkü tembelsin şerefsizsin milletin uçkuruna takmış durumdasın. Din din diye sürünürsünde işte böyle bilim bilim diye sürünmezsin. Beleşçisin, kısa yoldan iş bulayım torpil yaptırayım derdindesin. Şuradaki yazıyı içselleştirmek yerine beyinsizsin, anlamıyosun anlamadığın gibi saldırıyosun yobazsın. Bu koşullarda nasıl yayılacakmış senin dinin?. Bende ezan duymak istemiyorum arkadaş!!! Yaşama dinini!!! beni rahatsız edeceksen git evine ezan çalan saaten al beni rahat bırak. İrana git yaşa. Kendi başına ne bok yersen ye beni rahatsız etme. Umrumda değil…

 35. hahaha deyin geçin bi salak böyle konusmuş varsın konussun ermeni mi rum mu yoksa yahudi dölü müsün sen onu söyle perihan şeytanın arkadaşı sen türk sen bende şerefsizim

 36. arkadaşlar anlayın artık akıllı olun bu gibi nerden çıktıgı bizden saklanmış levent kırca zeki alasya müjdat gezen ilyas salman onlar neyse bu da odur ve sadece bi odun parçasıdır bu adı neyse

 37. senın ben gelmısını geçmişini sıkeyim onun bunun evladı burası musluman bır ulke lan a.k evladı ozaman git hiristiyan devletlerine kiliselere ayin yap ezan dinmez bayrak inmez a.k oğlu burası türkiyede lan

 38. Rahatsiz olanlar ezan okunmayan ulkeler defolup gitsin rahat rahat uyusun bye bye ..


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s